Na początek liczy się dobry pomysł, czyli wszystkie zalety założenia fotowoltaiki
Kto z nas nie chciałby posiadać oszczędności i zabezpieczyć swoją przyszłość? Próbujemy odkładać jak najwięcej nie kupując sobie potrzebnych, jak i wymarzonych rzeczy, odmawiamy sobie wakacji, czy innych przyjemności. A wszystko po to, by za kilka lat mieć stabilizację i nie martwić się o środki na życie. A może warto przyjrzeć się także rachunkom za energię? Jest to nadal niedoceniona forma marnowania pieniędzy. Rachunki mogą znacząco poszybować w górę zwłaszcza teraz, gdy większość z nas pracuje zdalnie, a dzieci mają lekcje online. Idealnym rozwiązaniem jest zmniejszenie kosztów energii poprzez użycie ich naturalnego źródła, czyli promieni słonecznych.
I właśnie na tym skupia się fotowoltaika. Staje się ona coraz bardziej popularna i wiele ludzi korzysta z jej profitów. Cała zasada mechanizmu opiera się na instalacji ogniw fotowoltaicznych. Najczęściej stworzone są one z krzemu, który jest świetnym półprzewodnikiem ładunku elektrycznego. Grupa wytworzonych ogniw tworzy moduły fotowoltaiczne, a te, posiadając większą powierzchnię, absorbują znacznie więcej promieni słonecznych. Następnie dokonuje się zjawisko fotowoltaiczne i z przechwyconej energii świetlnej, powstaje prąd stały. Wiele skupionych obok siebie modułów, tworzy kolejno panele fotowoltaiczne, czyli te, które my finalnie widzimy. Zamontowana pod nimi konstrukcja ma na celu zapewnić stabilność całego układu i ustawić panele w odpowiednim kierunku. Wytworzony prąd jest w stanie ogrzać naszą wodę, pomieszczenia, a także być głównym centrum energii dla niewielkich urządzeń przenośnych.
Fotowoltaika jest także niekończącym się źródłem energii, niewyczerpywalnym, więc bez obaw możemy patrzeć w przyszłość. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących ekologiczny tryb życia i starających się nie zanieczyszczać środowiska, a w tym wszystkim najlepsze jest to, że montowanie paneli solarnych ma ogromną liczbę dofinansowań, więc nie dość, że oszczędzamy na rachunkach, to także na instalacji całego układu.
Zapytaj o darmową wycenę
Nowoczesna wersja ogrzewania, czyli pompy ciepła
Pierwsza pompa ciepła powstała w XIX wieku i już wtedy ludzie wiedzieli, że jest to dobry plan na przyszłość. Później jej zainteresowanie drastycznie spadło, ze względu na tani materiał grzewczy znajdujący się wokół, zwłaszcza węgiel i drzewo. Sytuacja polityczna i zbrojna również ograniczała rozwój tej dziedziny. Wówczas nikt nie przejmował się negatywnymi skutkami nadmiernej eksploatacji pieców grzewczych i wydzielanych spalin dostających się do atmosfery. Na dzień dzisiejszy ważne jest dla nas, by ukrócić przedostawanie się zanieczyszczeń do powietrza. Każdy chciałby przecież na zewnątrz oddychać pełną piersią i nie chorować od unoszących się gazów. Dlatego właśnie tak ważna jest instalacja pompy ciepła. Ogranicza ona emisję jakichkolwiek spalin i zanieczyszczeń praktycznie do zera. Jej funkcjonowanie opiera się na pozyskiwaniu energii cieplnej z otoczenia budynku, na przykład z gruntu, powietrza lub wody i przekazania jej do instalacji centralnego ogrzewania. W taki właśnie sposób tworzy się ekologiczna energia. Jedynym minusem w działaniu pompy jest fakt, że do napędzenia sprężarki przekazującej energię, potrzebujemy także energii elektrycznej z zewnątrz. Jednak jej zużycie jest kilkukrotnie mniejsze niż przy ogrzewaniu całego budynku za pomocą zwykłego kotła.
Mając do wyboru trzy metody naturalnego pozyskiwania energii, możemy dobrać odpowiednią pompę ciepła. Najpopularniejszą metodą jest ta o schemacie solanka-woda, czyli z energią pobieraną z gruntu. Wykonujemy w tym celu odwierty w głąb ziemi i stamtąd doprowadzamy ciepło do pompy, która podnosi temperaturę do ok. 35oC i dalej doprowadza do budynku. Ta wersja jest w stanie ocieplić cały dom bez użycia dodatkowego źródła energii.
Kolejną metodą jest schemat powietrze-woda. Jest ona wystarczająca do ogrzania wody grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Zasada działania polega na absorpcji ciepła z powietrza z zewnątrz i ogrzania go w środku pompy. Najbardziej efektywne jest, gdy temperatura nie spada poniżej -5oC. Ostatnią metodą, najmniej używaną, jest schemat woda-woda. Do zainstalowania takiej pompy ciepła potrzebna jest dobra lokalizacja budynku, ponieważ ciepło pobierane jest z cieków wodnych, a te nie są powszechne w każdym miejscu.