Planujesz zmienić aranżację pomieszczeń w swoim domu? A może dokucza Ci światło słoneczne i chcesz ograniczyć poziom jego oddziaływania na pokoje w nieruchomości? W takiej sytuacji zdecyduj się na rolety wewnętrzne. Zamawiając takie akcesoria do wyposażenia wnętrza, możesz zamontować je samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistów. Jaka opcja będzie korzystniejsza? Wszystko zależy od tego, jak dobrze są rozwinięte Twoje umiejętności. Zobacz poradnik i dowiedz się, w jaki sposób zamontować roletę wewnętrzną.
Rolety wewnętrzne – czy samodzielny montaż jest bezpieczny?
Montaż rolety wewnętrznej na własną rękę nie generuje żadnego ryzyka uszkodzenia systemu, o ile wiesz, w jaki sposób przygotować miejsce do montażu oraz umiejscowić cały mechanizm rolety. Przesłony okienne jak najbardziej da się zamontować samodzielnie, szczególnie wtedy, kiedy do zamówionego systemu rolet otrzymasz przejrzystą instrukcję montażu od producenta.
Najpopularniejsze odmiany rolet wewnętrznych to wersje: plisowane, w kasecie, z żyłkami oraz wolnowiszące. Procedury montażowe przebiegają nieco inaczej, zależnie od wybranego rodzaju rolet wewnętrznych. Niemniej jednak standardowe narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac montażowych to: wiertarka, wkrętarka, komplet wierteł, poziomica oraz kołki montażowe.
Montaż rolety plisowanej
Najpopularniejsza odmiana przesłony okiennej to roleta plisowana. Wykorzystywana wewnątrz pomieszczeń doskonale chroni je przed oddziaływaniem promieni słonecznych, a dodatkowo poprawia poziom prywatności domowników. Sam montaż to zaledwie kilka kroków.
- Wieszaki do montażu przesłony umieść bezpośrednio na oknie. Do stabilniejszego przymocowania można wykorzystać taśmę klejącą dwustronną.
- Następnie włóż sznurek montażowy w rolkę, która jest zamontowana na wieszaku.
- Naciągnij sznurek i usuń zabezpieczania plisowanego materiału.
To wszystko, co musisz zarobić, aby samodzielnie zamontować roletę wewnętrzną plisowaną.
Roleta wewnętrzna w kasecie – montaż
Procedura montażowa rolety wewnętrznej w kasecie jest nieco bardziej skomplikowana, ale jednocześnie gwarantuje maksimum praktyczności zamontowanego systemu.
- Pierwszy krok to dopasowanie rozmiaru przesłony okiennej.
- Po odebraniu gotowej rolety w kasecie zamówionej online można od razu przystąpić do procedury montażowej.
- Najpierw trzeba przymierzyć przesłonę do uchylonej ramy okiennej. Trzeba ją ustawić tak, aby tkanina nie zachodziła na klamkę do otwierania okna.
- Kolejny krok to usunięcie taśmy zabezpieczającej i montaż przesłony na ramie okiennej.
- Wystarczy na koniec lekko docisnąć cały mechanizm, a taśmy klejące mocno przymocują kasetę z roletą do okna.
Alternatywna opcja to montaż prowadnic przestrzennych, dzięki czemu kąt opadania rolety będzie idealny niezależnie od tego, czy okno jest uchylone czy też nie.
Rolety z żyłkami i wolnowiszącej – to naprawdę prosty montaż!
Jeśli zamówisz roletę wolnowiszącą lub na żyłce, montaż przeprowadzisz maksymalnie w kilkanaście minut.
- Najpierw ustal miejsca, w których powiesisz zaczepy dla mechanizmu.
- Następnie przeciągnij żyłkę przez mechanizm rozsuwający i zasuwający roletę.
- Kolejny etap prac to umiejscowienie rolety wraz z żyłką na zaczepach.
Podobne procedury montażu obowiązują w przypadku rolety wolnowiszącej. Tutaj dostępnych jest kilka opcji. Można zamontować ją na ramie okiennej, we wnęce lub po wewnętrznej stronie ściany tuż przed oknem. Tutaj potrzebne będą kołki montażowe i wiertarka do wywiercenia otworów montażowych w ścianie.