Rolety odbijające promienie słoneczne to – obok rolet podgumowanych – jedne z najlepszych rolet do wnętrz, które pragniemy w pełni osłonić od światła. Świetnie sprawdzają się w domowych gabinetach i biurach. Warto montować je też w pomieszczeniach narażonych na silne promieniowanie słoneczne i nagrzewanie. Jak działają rolety odbijające promienie słoneczne? Jakie są ich zalety i kiedy warto w nie zainwestować?
Rolety odbijające światło – jak są zbudowane i jak działają?
Rolety zaciemniające odbijające promienie słoneczne zbudowane są z dwóch warstw materiału. Zewnętrzna powłoka – ta, która przylega do szyby – jest najczęściej posrebrzana lub nawet stworzona z aluminium. Taki „ekran” sprawia, że przez roletę promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza pomieszczenia, lecz zostają odbite na zewnątrz. Oczywiście, aby roleta zaciemniająca sprawdzała się w swojej roli, musi w pełni zasłaniać szybę okienną. Przed jej zamówieniem należy więc dokładnie zmierzyć swoje okno.
Druga strona rolety to z reguły kolorowy materiał, odpowiednio wpisujący się w stylistykę danego wnętrza. Istnieją zarówno rolety odbijające światło klasyczne, jak i modele dzień noc (z pasami tkaniny zaciemniającej i przepuszczającej światło).
Jakie zalety mają rolety odbijające światło?
Jeśli chodzi o rolety odbijające promienie słoneczne opinie na ich temat bardzo pozytywnie odnoszą się przede wszystkim do dwóch podstawowych zalet tego typu przesłon:
- wysokiej skuteczności ograniczania promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia,
- zapobiegania nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.
Rolety odbijające światło nie tylko chronią wnętrza przed światłem, zapobiegają refleksom słonecznym na ekranach czy płowieniu tkanin meblowych, ale również odbijają promienie światła jak lustro. Oznacza to, że zaciągając je w tej porze dnia, kiedy pomieszczenie jest najbardziej nasłonecznione, mamy szansę znacząco obniżyć temperaturę panującą w jego wnętrzu.
Gdzie sprawdzają się rolety odbijające światło?
Materiał rolety odbijającej światło chroni wnętrze przed bezpośrednimi promieniami światła i zapobiega takiemu naturalnemu ogrzewaniu pomieszczeń w sezonie letnim. Te właściwości rolet wykorzystywane są bardzo często przede wszystkim w biurach, a także w salach konferencyjnych czy wykładowych, w których istotne jest całkowite zaciemnienie wnętrza tak, aby ekran czy wyświetlany na ścianie obraz były dobrze widoczne i czytelne.
Bez obaw rolety odbijające światło można wybrać również do prywatnego domu. Sprawdzą się one na przykład w sypialni z oknami od wschodu. Dzięki nim latem nie będzie budził nas upał i intensywne promieniowanie słoneczne. Na rolety odbijające światło warto zdecydować się też w domowym gabinecie. Tam taka przesłona okienna pozwoli na komfortową pracę z komputerem, bez irytujących refleksów świetlnych na monitorze.