Rolety materiałowe doskonale sprawdzają się zwłaszcza w upalne letnie dni. Jednak, aby nie były one siedliskiem zanieczyszczeń i kurzu należy zadbać o ich odpowiednie czyszczenie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji rolety mogą służyć przez wiele lat, zachwycając swoim wyglądem oraz wysoką użytecznością. Zatem w jaki sposób czyścić rolety materiałowe, aby osiągnąć najlepsze rezultaty?
Efektywne i tanie sposoby na czyszczenie rolet materiałowych
Jak czyścić rolety materiałowe, aby zachowały one swój pierwotny kształt oraz intensywne kolory? Przede wszystkim czyszczenie rolet materiałowych musi być wykonywane w zależności od rodzaju materiału. Jednak dzięki regularnemu czyszczeniu zarówno sam materiał rolety jak i mechanizm działania będą prezentować się doskonale oraz wydłuży się ich trwałość i żywotność. Czyszczenie mechanizmu rolety pozytywnie wpływa także jego prawidłowe funkcjonowanie.
Co więcej przed przystąpieniem do czyszczenia warto również zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami producenta, które dotyczą między innymi sposobu pielęgnacji osłon okiennych oraz zakresu wykorzystywania środków czyszczących. Istnieją jednak także uniwersalne rady, które sprawdzają się w przypadku czyszczenia wszystkich rolet materiałowych.
Jaki sposób powinno wyglądać czyszczenie rolet z materiału?
Czyszczenie rolety z materiału powinno odbywać się przede wszystkim regularnie. Dzięki temu na bieżąco usuwana jest warstwa kurzu, co zapobiega jej głębszemu wnikaniu w tkaninę. Dzięki czemu roleta nie zostaje zzaplanowane w sposób trwały. Może natomiast prezentować się doskonale przez wiele lat. Dlatego czyszczenie rolet tekstylnych opiera się głównie na regularnym przecieraniu suchą lub wilgotną szmatką.
Czyścić należy nie tylko tkaninę lecz również mechanizm oraz kasetę rolety. Czynność tę można wykonać także za pomocą odkurzacza, jednak wówczas musi mieć on ustawioną minimalną siłę ssania oraz końcówkę w kształcie szczotki. Opcjonalnie wykorzystać można również klejącą rolkę służącą do usuwania sierści z ubrań. Jednak czym czyścić rolety materiałowe, kiedy znajdują się na nich większe zabrudzenia i plamy? W takim w przypadku warto wykorzystać środek do czyszczenia rolet materiałowych. Można nanosić go wilgotną gąbką lub szmatką.
W przypadku braku specjalistycznego detergentu może skorzystać również z mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Należy natomiast unikać zbyt silnie działających środków do czyszczenia, gdyż mogłoby to powodować zacieki, a także odbarwienia na materiale. Po zastosowaniu detergentu oraz usunięciu plamy należy ponownie czystą gąbką zebrać resztki detergentu. Po wyczyszczeniu wszystkich zabrudzeń można pozostawić materiał do całkowitego wyschnięcia. Najlepiej, jeżeli pozostanie on rozwinięty, co zapewni największą efektywność schnięcia.
Dodatkowo należy pamiętać, że rolet materiałowych nie można prać w pralce, ani prasować. Tego typu zabiegi mogą trwale uszkodzić materiał, lub też negatywnie wpłynąć na jego pierwotny kształt. Od rodzaju tkaniny zależy jak czyścić rolety z materiału. Zawsze jednak czyszczenie musi być delikatne, gdyż zdecydowana większość tkanin pokryta jest specjalną apreturą. Ma to na celu zabezpieczenie materiału przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Dodatkowo apretura korzystnie wpływa na zachowanie pierwotnego kształtu rolety, zapobiegając jej deformowaniu. Warto również na bieżąco usuwać zanieczyszczenia z rolety na przykład ściereczką z mikrofibry. Można ją stosować na sucho jak i na mokro. Najefektywniej rolety czyści się w jasny dzień, gdyż wówczas widać wszystkie plamy oraz zanieczyszczenia.